piątek, marca 30, 2007

VISTA - NTFS

w systemie vista zostala dodana nowa funkcjonalnosc dla partycji NTFS - 'shrink', oraz poprawione dzialanie opcji 'extend'. az do w2k3r2 opcja extend byla dostepna, ale spelnione musialy byc warunki:
- nie mogla to byc partycja boot
- nie mogla to byc partycja system
a wiec funkcja srednio przydatna i zadko wykorzystywana. teraz dostepne sa 'shrink' i 'extend', ktore dzialaja 'poprostu' - czyli tak, tak jak sie tego od nich oczeqje ... no prawie. ograniczenia sa nastepujace:
- partycje mozna kurczyc maxymalnie o 5o% od pierwotnego rozmiaru [CZEMU?]. czyli jesli pierwotnie miala 1oG, to system nie pozwoli jej zmienijszyc ponizej 5G, nawet w kilq krokach
- zeby rozszezyc partycje, musi byc wolne miejsce, tuz za partycja [partycje nieciagle - tzw. spanned, zostaly na szczescie usuniete].

testowalem co prawda na LHS - ale na zywym, stojacym systemie. nie wymaga restartu. na swoim lapiq przetestuje... jak zrobie full backup. tak na wszelki wypadek.

szkoda ze nie ma jeszcze opcji 'move' - takie operacje zapewnilyby 85% wszystkich operacji do ktorych dzisiaj trzeba siegac po narzedzia typu partition magic...

implementacja ping i tracert dla bibliotek dll

czemu system sie zawiesza? czemu aplikacja, ktora normalnie dziala, po kilqnastu dniach na serverze nagle przestaje funkcjonowac jak nalezy? czemu dany kompnent przestal odpowiadac? przewaznie wystarcza restart kompa - z jakis wzgledow, ktorys z komponentow zaleznych zostal przekonfigurowany/zastrzymany i w gaszczu powiazan pomiedzy bibliotekami nie jest sie w stanie dojsc czemu i jak. tak powstaje niedeterminizm. i dla tego najprostrza recepta jest restart - a na serwerze czesto nie mozna go wykonac az do weekendu.
a gdyby tak wszystkie biblioteki implementowaly cos aka DLL-ICMP ? tak, zeby mozna bylo wylasc polecenie commandlineowe do pliq uruchomieniowego a ten zaczyna wysylac pingi do bibliotek zaleznych tworzac mape powiazan. dzieki temu moznaby zlokalizowac komponent, ktory nieodpowiada i go zresetowac.
warunek - musialyby to implementowac *wszystkie* biblioteki.

byc moze ktos napisze, ze z podobnych narzedzi sie korzysta... te co widzialem byly 4developers only, a output jaki z siebie wypluwaly byl ciezki do zrozumienia nawet dla tworcy aplikacji. ale i tak swoja droga jestem ciekaw sie buduje mapy powiazan miedzy libami i chetnie sprawdzilbym jak to wyglada w ponoc uporzadkowanej vista...

środa, marca 28, 2007

imiennik

IT-imiona (;
poki co znalazlem dwa sliczne imiona dla dziewczynek IT:
- e-milia
- partycja

znasz jeszcze jakies? (:

ew. moze byc ada - chociaz to raczej nazwa jezyka od imienia a nie odwrotnie... . moze byc tez meskie - erwin.

OT: great pockets

generalnie nie lubie, ale to jest w dobrym stylu i ze smakiem (:

wtorek, marca 27, 2007

Inside the Windows Vista Kernel: Part 3

kolejny obowiazkowy art -
3cia czesc opisu zmian w kernelu vista. tym razem o bezpieczenstwie: bitlocker, VSS, cruch support, kernel trnasaction manager, Code Integrity Verification, Protected Processes, Address Space Load Randomization, Service Security Improvements

linksys UI

..czyli co informatyk robi po polnocy:

[00:50] [cabi] http://www.linksysdata.com/ui/ fajny URL jak bys chcial komus pomuc zjego linksysem to wybierasz model i mozesz klikac razem z kims

niedziela, marca 25, 2007

masz linuxa - nie masz gwarancji

bardzo cieawy news dla osob, ktore instaluja na oryginalnym lapie linuxa - historia o osobie, ktora zadzwonila do serwisu zglosic uszkodzenie mechaniczne, a dostala odpowiedz, ze zgloszenie moze byc przyjete wylacznie, jesli zainstalowany jest oryginalny system [windows ma sie rozumiec].

OT:
o tego rodzaju umowach mozna przeczytac np. NoLogo - lekture bardzo polecam. imho w duzym stopniu tlumaczy ona obecny wizerunek emesow. np. firma chwali sie kilkuset tysiacami zatrudnionych, przy vista ponoc pracowalo kolo 1oo tys. co z tego, skoro ponad 7o% pracownikow to tak zwane 'czasowniki' - czyli pracownicy okresowi.

tworzenie gadzetow

przy okazji konqsu 'gotowy na nowy dzien' mozna natrafic na bardzo fajne stronki z opisami howto. polecam zajrzec na informacje o tworzeniu gadzetow - co okazuje sie byc proste, lub trywialne dla wszystkich, ktorzy maja pojecie o hta.

czwartek, marca 22, 2007

ADS_PROPERTY_OPERATION_ENUM - sprostowanie

jakis czas temu pisalem o hurtowym dodawaniu do grupy. niestety po testach okazuje sie, ze troche sie mylilem, wiec sprosotwanie:

w opisie dostepnych parametrow dla rodzaju operacji przy wykonywaniu putEx dla obiektu AD, znalezc mozna 4 parametry:
ADS_PROPERTY_CLEAR = 1,
ADS_PROPERTY_UPDATE = 2
ADS_PROPERTY_APPEND = 3
ADS_PROPERTY_DELETE = 4

krotki opis baj mła:
DELETE jest jedyna opcja na usuniecie parametru obiektu w AD. generalnie putEx jest uzywany dla modyfikacji parmetrow bedacych tablica [array-type], jednak jesli sie chce usunac parametr [a to duza roznica pomiedzy wstawieniem do parametru null, "" oraz jego usunieciem - kazda z 3 operacji to inna operacja], nalezy uzyc putEx z wartoscia 4 - dla dowolnego typu parametru.

CLEAR - tu nie bede komentowal bo nie testowalem. wedle opisu: "Instructs the directory service to remove all the property value(s) from the object" wynikalo by, ze obiekt jest 'resetowany'. co ciekawe - caly obiekt a nie pojedyncza wartosc. to troche dziwne, wyjasnienia nie znam.

UPDATE - wymienia wartosci na nowe. i to jest wlasnie blad, ktory poplenilem we wczesniejszym opisie. jak to dziala, na przykladzie czlonkow grupy:
parametr 'members' obiektu grupa zawiera tablice ADsPath, gdzie poszczegolne wartsoci to sciezka LDAP uzytkownika/grupy np:

array("LDAP://cn=user1,dc=domain,dc=com","LDAP://cn=user2,dc=domain,dc=com")

jesli zrobie putEx z parametrem UPDATE i wstawie tam inne wartosci:

oGrp.putEx ADS_PROPERTY_UPDATE, "member", array("LDAP://cn=user1,dc=domain,dc=com","LDAP://cn=anotheruser,dc=domain,dc=com")

to nowymi czlonkami beda userzy z tej ostatniej operacji - czyli wypadnie user2. zaleta taka, ze nie wywali bledu z powodu tego, ze user1 byl juz wczesniej czlonkiem.

APPEND - dodaje nowe wartosci. tutaj problem polega na tym, ze jesli zrobi sie append, dla przykladu takiego jak powyzej, skrypt wygeneruje blad, ze taki user juz jest, i nie doda nikogo, nawet jesli w tablicy jest 23 innych userow.

reasumujac, zeby dodac wielu userow mozna:
- dodawac ich jeden po drugim
- najpierw zczytac obecne czlonkowstwo, zsumowac z tymi, ktorych sie chce dodac, i dopiero ta sume pchnac z parametrem UPDATE

architektura kernela

jasno, przejrzyscie i na temat - idealny art na temat roznic w archotekturze kerneli - monolithic/microkernel/hibrid. poleacam nie tylko luserom

środa, marca 21, 2007

tylko dla chrzescijan-fundamentalistow

powstal GodTube - youtube dla chrzescijan. oazowe przeboje, tylko w pelni ocenzurowane video, same pelne zachwytu na bogiem i swiatem przeboje (:

nie zebym mial cos przeciwko religii... ale niech mi nikt nie mowi, ze to nie jest taka bardziej globalna sekta. jak ogladam takie rzeczy, w dziwny sposob mnie to przeraza. ciekawe kiedy wyjdzie polska wersja - RMaRyjaTube.

mind readers

hmmm... jakis czas temu na wirednews zaintrygowal mnie news o niemieckich naukowcach, ktorym udalo sie 'przeczytac mysli'. odkryli fragment mozgu, ktory jest aktywny podczas podejmowania decyzji - wiec wielieli, ktory guzik ktos nacisnie, na jakis kwant czasu, zanim ktos to na prawde zrobil. zdjecie pokazuje jakis gigantyczy rezonans magnetyczny czy cos w ten desen...

i nagle pojawia sie informacja, ze na cebicie firma OCZ Technology zaprezentowala actuator - opaske do gier, za pomoca ktorej mozna sterowac postacia bez klawiatury i myszki... ze niby za pomoca myszki? na video koles odwrca sie od monitora, rusza oczami - i nie wplywa to na ruch postaci. urzadzenie wchodzi do sprzedazy pod koniec roq.
WTF?!!

chcialbym to zobaczyc ale przede wszystkim - dowiedziec sie jaka jest zasada dzialania

VISTA - kurz opada

po wielu zlych opiniach, w koncu zaczynaja sie pojawiac arty bardziej przychylne. glownie z powodu 'patrzenia w przyszlosc' i wyrozumialosci dla przesiadki. z osnews wyciagnalem bardzo fajny art, ktory tlumaczy cierpliwie i dokladnie czemu vista jest rewolucyjna - o budowie komponentowej, o nowym API i o tym, ze: "It means that to get a first-class experience in Windows Vista, to fully exploit the new display subsystem, to utilize all the new features that Vista will provide, applications will have to be .NET applications."

niestety po pierwsze art skupia sie na na opisie platform audio/video [winFX,media fundation,UAA etc] no i przedewszystkim - pomimo, ze art pokazuje te dobre aspekty wszystkich zmian, nie ma wyjasnienia czemu 'beryl', OSX czy inne aplikacje potrafia nieporownywalnie wiecej, pomimo duzo nizszych wymagan.

potrzeba jeszcze czasu.

wtorek, marca 20, 2007

niedziela, marca 18, 2007

sony vaio UMPC z VISTA

malutki - 15x9.5x3.5 cm o wadze o.5kg - niewiele wiekszy niz telefon... o parametrach wystarczajacych na tyle, zeby sprzedwany byl z windows VISTA!
to nowy sony vaio ux1xn

@_@ szok

ps. sprawdzilem na innej stronie - baterie starczaja na 3.3h ciaglej pracy. nadal niewiele...

VISTA: skrót do konfiguracji interfejsow

sie przydaje: na puplicie zrob skrot do ncpa.cpl

piątek, marca 16, 2007

look@LAN

bardzo przydatny freeware dla administratorow [i nie tylko].
look@LAN

czwartek, marca 15, 2007

CIPA msi

a co... czemu nie? cipa.msi

hurtowe dodawanie czlonkow do grupy

czlonkow do grupy mozna dodac pojedynczo:
oGrp.add("LDAP://CN=user,CN=users,[...]")
albo hurtowo za pomoca putEx:

oGRP.PutEx ADS_PROPERTY_VALUE, "member", ARRAY_OF_USERS


ADS_PROPERTY_VALUE to wartosc okreslajaca zachowanie metody putEx - dodaj, usun, update, wyczysc. dzieki putEx m.in. mozna usunac wartosc. w przypadq dodawania do grupy istotne sa dwa szczegoly:
- uzycie ADS_PROPERTY_APPEND spowoduje wywalenie sie jesli w grupie jest juz czlonek, ktorego probujemy dodac. w efekcie nikt nie zostanie dodany. trzeba uzyc ADS_PROPERTY_UPDATE, ktory zachowuje sie w pozadany sposob - dodaje tych co moze.
- ARRAY_OF_USERS musi zawierac tablice Distinguished Names uzytkownikow. jest to dziwne bo przy oGrp.add podaje sie ADsPath czyli dla putEx tablica bedzie skladac sie z np. "CN=user,CN=users,DC=domena,DC=com" a przy 'add' poprawna wartoscia bedzie "LDAP://CN=user,CN=users,DC=domena,DC=com"

doawanie hurtowe ma drobna wade - nie ma mozliwosci outputu do zdebudowania, pozwalajacego okreslic czy wszystkie obiekty zostaly dodane [i ktore nie]. po prostu 'succes' lub 'error'. jednak ze wzgledu na wydajnosc - jest to metoda najbardziej efektywna, zwlaszcza jesli dodaje sie kilka set/kilka tysiecy membersow

trywialne? huh.. niemozliwe

wydawalo by sie, ze sprawa prosta - zalozyc ze skryptu grupe domenowa lokalna. konkretnie w domenie NT4.o, chociaz to znaczenia nie ma. problem polega na tym, ze wywolanie tworzenia grupy to:

set oDomain=getObject("WinNT://DOMAIN") 'lub LDAP://....
set oGrp=oDomain.create("group","groupname")
oGrp.setInfo

automatycznie tworzy to grupe globalna (security - w przypadq w2k+). ale jak zalozyc grupe domenowa lokalna [albo universalna czy dystrybucyjna w przypadq w2k+]?
co prawda ADSI definiuje obiekt 'LocalGroup', ale jest on typu IADsGroup, ktory tworzy sie 'create("group","groupname")'... i kolko sie zamyka.

*****UPDATE 16.o3.2oo7
dzieki jednemu z czytelnikow jest rozwizanie! dzieki arturze!
rozwiazaniem jest parametr groupType ktorego nie znalalzlem, pomimo usilnych poszukiwan. i rozwiazanie, zaiste, staje sie trywialne [i dziala na NT4.o - co bylo mi potrzebne!]:

Set oDom=GetObject("WinNT://DOMAIN")

Set oGrp = oDom.create("group","grupatestowa")
oGrp.put "groupType",&H4
oGrp.setInfo

bug w virtual PC 2oo7

virtual pc nie radzi sobie z dyskami sieciowymi - mozna pomapowac dysk z systemu [net use], powiedzmy jako 'z:', nastepnie z menu vpc wybrac mapowanie dysq lokalnego i podmapowac jako ta sama literka. widac tylko dysk podmapowany net use'em. zdradliwe bo jak sie korzysta z tooli na podmapowanym dysku, to w wyniq wykonania net use moga nagle zniknac...

vista totally hacked

generalnie nie wspieram piractwa. uwazam, ze za system powinno sie albo zaplacic, albo zainstalowac darmowy. ale to pewien rodzaj szpilki, i pokazanie nonsensu - wpakowac niewiadomo ile czasu na durne zabezpieczenia, kiedy mozna obnizyc cene, i nie przeladowywac systemu zbednymi komponentami. co prawda bardziej mam na mysli caly DRM, HDCP i inne wynalazki... ale
vista hacked

biorac pod uwage, ze gracze sa totalnie niezadowoleni z visty [brak openGL, brak wsparcia dla directSound, wiekszosc gier albo sie nie instaluje albo sie wywala, klopoty ze sterownikami do kart graficznych itd..] zastanawiam sie, czy emes nie probuje przypadkiem zwrocic uwagi na xboxa. tylko robi to w troche ryzykowny sposob (; i na dzien dzisiejszy przyszlosc okreslil bym wlasnie tak:
- w domu na kompie linux [imho vista zaczela odstawac dystrybucji typu ubuntu - zarowno standardowym pakietem aplikacji, jak .. WYGLADEM. to co bylo najmocniejsza strona windowsow odchodzi do lamusa uginajac sie pod nowymi ideami]
- do grania konsola
- w firmach vista jako system korporacyjny

środa, marca 14, 2007

wsk3 Service Pack 2 - do pobrania

link

na nude - get the glass

tej co prawda nie wiele, ale zobaczyc i tak warto (:
get the glass!

i tak przy okazji dla tych, ktorzy grac lubia i pracuja na noc:
we're game

wtorek, marca 13, 2007

mapa warszawy

serwisow z mapa warszawy jest sporo, ale ten chyba jest najprzyjemniejszy:
mapa warszawy
- bardzo dobrze wyszukuje numery budynqw
- pokazuje dokladnie polozenie budynq
- jest we flashu [nie trzeba specjalnych pluginow]

tak swoja droga - jak w google maps wyszukac konkretna ulice?

poniedziałek, marca 12, 2007

OT: zlikwiduj zus

zlikwiduj ZUS. amen!

automapa online

automapa online

niedziela, marca 11, 2007

JAJC - NTLM

nowa wersja JAJCa ma experymentalnie wsparcie dla autentykacji NTLM - a wiec mozna by go uzywac jako messengera korporacyjnego z uwierzytelnieniem w domenie... zeby tylko sie nie wieszal!

sobota, marca 10, 2007

B alternative

stron o alternatywnym [darmowym] oprogramowaniu powstalo sporo. tutaj link do ciekawej inicjatywy na wieksza skale.

piątek, marca 09, 2007

znowu bug na gronie - ROTFL

to ci dopiero - kiedy wszedlem do swojego profilu na gronie i wielce zdziwiony zobaczylem cudzy. zrobilem mala modyfikacje - dziala. moglem zrobic wszystko. oczywiscie sie wylogowalem z nadzieja, ze kiedy ktos trafi na moj zrobi to samo... tym razem rownie niezla jazdka - wlasnie postanowilem dodac fotke do galerii... wrzucilem ta:


a pojawila sie ta:



ROTFL - podoba mi sie to grono! szybciutko uploaduje nastepna! moze sie robiora? (;

SMTP isAlive timeout

"SMTP Virtual Server Instance 1 (EVS1): The IsAlive check for this resource failed."
o dziwo informacji wygooglac mozna malo, a wszystkie, na ktore trafilem byly nietrafne. nikt, ale to zupelnie nikt nie podal najprostrzego z mozliwych scenariuszy - a jak wiadomo najciemniej jest pod latarnia.
scenariusz:
- rozgrzebany cluster
- czerwony event log
- po 3h walki eventlog zrobil sie bialy poza tym jednym wpisem - SMTP isAlive check failed.

rozwiazanie: okazalo sie, ze ktos w ustawieniach protokolu SMTP ustawil opcje 'deny all except list below' a lista zostala pusta. no i cluster myslal, ze smtp jest martwe.

bezoffice2k7

nowy office 2k7 to w pelni zoptymalizowany produkt. zainstalowanie ani-jednego-pliq officea zajmuje ponad 6ooMB. zainstalowanie jednego juz ponad 8ooMB.
oto screenshot z instalacji office po zaznaczeniu w 'root' 'przy pierwszej instlacji', oraz *wszystkich* komponentow na 'nieinstaluj'. zainstalowanie samego outlooka to bagatela - 831MB!!!

polskie znaki w AD i DNS i nie tylko

kilka ciekawostek, ktore wyniknely z infrmacji od pstryka. otoz ciekawostka numer jeden - scenariusz:
- zaloz rekord DNS z polskim znakiem [np. 'gdańsk']
- teraz przy zakladaniu rekordu bez tego znaq ['gdansk'] wywali blad, ze taki juz istnieje. niemniej po wejsciu do konsoli widac teraz juz dwa rekordy
- skasuj rekord z polskim znakiem [i tak go nie obsluguje - wpidy DNS dla znakow diakrytycznych wygladaja inaczej]
... no i wszystko ok - pomylkowo wpisany rekord usuniety... czy aby? po kilq minutach po skasowaniu rekord 'gdańsk' pojawia sie znow, sam z siebie! to ci niezly myk. o ile przetestowalem usuniecie go z linii polecen, przy pomocy 'dnscmd /recorddelete' wydaje sie usuwac go na stale.

powstaje jednak kilka pytan - czemu rekord po skasowaniu, wcale sie nie kasuje, czemu pomimo ze wywala ostrzezenie drugi rekord sie zaklada? czy sa traktowane jako jeden czy nie?
dodatkowo zaczalem przegrzebywac partycje aplikacji i... nie dotarlem do niej. spodziewalem sie, ze po uzyciu adsiedit'a bede mogl przejrzec strukture DNSu. nie udalo mi sie jej znalezc ani informacji jak sie do niej dostac [inaczej niz via ntdsutil, zeby skonfigurowac jej replikacje lub dnscmd, zeby modyfikowac wpisy]. ale gdzie fizycznie przechowywane sa wpisy z partycji aplikacyjnych? je ne sais pas.

jesli chodzi o polskie literki w AD to zachowuje sie o tyle bardziej deterministycznie, ze po zalozeniu usera np. 'józek' nie uda sie juz zalozyc [tym razem na prawde sie nie da] usera 'jozek'. co wiecej, po zalozeniu np. 'OU=łódź' z linii polecen mozna dostac sie do tego na wszelkie sposoby i zawsze bedzie to ten sam obiekt - lodz, łódż, łodź.... zreszta prosze bardzo dowod:

set oDom=getObject("LDAP://RootDSE")
domDNS=oDom.dnshostname
namingContext=oDom.defaultNamingContext
set oCtx=GetObject("LDAP://"&namingContext)
set oOU=oCtx.create("OrganizationalUnit","OU=ŁÓDŹ")
oOU.description="jakiś tam opis ĄśćŹ"
oOU.setInfo
set oCtx=nothing 'unbind
set oOU=nothing 'destroy object
set oOU=getObject("LDAP://OU=LODZ,"&namingContext)
wscript.echo cstr(hex(err.number))&" "&oOU.description
set oOU=getObject("LDAP://OU=LÓDZ,"&namingContext)
wscript.echo cstr(hex(err.number))&" "&oOU.description
set oOU=getObject("LDAP://OU=LÓDŻ,"&namingContext)
wscript.echo cstr(hex(err.number))&" "&oOU.description


warto zwrocic uwage, ze na koncu jest Ż a nie Ź - a wiec wogole inny znak. dokonywana jest jakas automagiczna konwersja znakow. smieszne jest to, ze w interfersie te znaki widac.

wniosek - nie bez powodu nawet na blogu unikam polskich fontow. mialem z tym problemy nie raz i nie tylko pod windowsem [ilez to ja sie nakompilowalem, zeby miec polskie znaczki na konsoli!].

ps. inny stary bug z windows - jesli regionalsy SYSTEMOWE [czyli nie w profilu usera ale dla calego systemu] sa polskie i zalozy sie plik z polskim znaczkiem, to na kompie gdzie polskie regionalsy nie sa ustawione jest blad odczytu. a moze to bylo odwrotnie? (; nie pamietam, polskich znaczkow sie boje i unikam.

środa, marca 07, 2007

CIPA o.51

kosmetyczne zmiany - m.in. dodany MACaddr.

musze...

najpierw cos na spam-akcje o dziwo (sic!) opisana w wikipedii, chociaz wydaje mi sie, ze na polskich stronach stroszeczke niepoprawienie zrozumiana. na punkcie spamu [w tym reklamy - zwlaszcza inwazyjnej] mam niemal paranoje [nie, nie zamierzam sie leczyc (;]. a wiec stary text ale aktualny:

To jest idiotyczny łańcuszek SRANIA NA ŁANCUSZKI. Jeśli srasz na łańcuszki szczęścia, wyślij ten łańcuszek wszystkim (łącznie ze mną). Jeśli wyślesz to : 5 osobom - nic się nie stanie, 10 osobom - nic się nie stanie, 15 osobom - też pewnie nic się nie stanie chociaż duża część na pewno się mocno wqrvi, 23 osobom - zgadnij co się stanie, 666 osobom - też się q**a nic nie stanie! Otóż to: Ania NIE wysłała łańcuszka i nic się jej nie stało, Adam wysłał łańcuszek i też nic mu się nie stało. Romek nie wysłał łańcuszka i zapier**lił go tramwaj, ale nie wiadomo jaki był związek z łańcuszkiem.


i jeszcze odpowiedzi studentow z testow o windowsie:

pyt. Na czym polega mechanizm pobierania wstępnego (prefetch) w Windows XP?
odp. głowica twardziela jest w tej chwili tam, gdzie być powinna za chwilę

pyt. Do czego wykorzystuje się narzędzie Magazyn wymienny ?
odp. do ukrywania kontrabandy

pyt. Wymień i scharakteryzuj typy połączeń sieciowych.
są to połączenia:
odp.
- w których film ściąga się q*****ewsko długo
- w których film ściaga się normalnie
- w których oglądamy film w trakcie ściągania

pyt. Czym różni się domena od grupy roboczej ?
odp. domena ma pejcz i solidne lateksowe wdzianko. grupa robocza tylko robocze
kombinezony

poniedziałek, marca 05, 2007

why isn't WPA2 an autoupdate?

tez sie nad tym zastanawialem. odpowiedzi co prawda nie ma, ale przeczytac warto

niedziela, marca 04, 2007

arty, ktore trzeba znac

wumik - jeden z czlonkow ekipy longhornowej nie pochwalil sie, ale i tak wyszperalem q:
dwa arty warte polecenia, zwlaszcza dla srednio-zaawansowanych skrypterow:
zdalne odpytywanie kompow
skryptowanie eventloga

prawdziwemu artyscie wystarczy paint

to wprost niewiarygodne... koles maluje samochod w paincie. szok! na stronie pixelgod mozna obejrzec inne prace autora, a na youtubie jeszcze inne pokazy mozliwosci rafaella.

moje wyrazy podziwu @_@

IE protected mode

polemika gibona z artem z the register. choc osobiscie uwazam, najciekawsze sa narzedzia, ktore pokazuje - warto przyjrzec sie pracy inzyniera systemowego (:

i jeszcze link do link do hacking.pl - dziura w vista i IE7

sobota, marca 03, 2007

jak zawiesic vista

w opisie zmian w kernelu vista russinovicha mozna przeczytac:
"Another type of I/O that has caused users problems in past versions of Windows are those that device drivers didn't cancel properly because there was no easy way for them to know that they should. If you've ever terminated a process, but subsequently saw it lingering in process-viewing tools, then you've witnessed a device driver failing to respond to a process termination and canceling I/O issued by the process that hadn't completed. Windows can't perform final process cleanup until all the process' I/O has either finished or been canceled. In Windows Vista, device drivers easily register for notification of process terminations and so most of the un-killable process problems are gone."

bardzo szybko udalo mi sie udowodnic, ze nie ma problemu wygenerowaniem niezabijalnego procesu - korzystam z magicdiska do mountowania obrazow jako wirtualny cd-rom. po podmountowaniu obrazu .bin/.cue zawiesil sie program. potem zawiesil sie explorer. udalo mi sie odpalic processexplorera i probowalem skillowac magicdiska - bez sqtq. po wybraniu 'restart' nie bylo reakcji. poszedlem zrobic herbate, po ok. 1o min zaczelo mnie wylogowywac. na tym ekranie jednak komp zwisl, przeczekalem kolo 15-2o min z ciekawosci ale nie udalo mu sie zabic procesu. teraz bede testowal deamon toolsy
takich siup nie mialem nawet na xp

keepass

przydatny tool - teraz przechowuje haselka w zakodowanym pliq, ale jest to metoda srednio bezpieczna i niezbyt wygodna. keepass'a uzywam od niedawna i moze nie jest to calkowite spelnienie moich marzen (; ale jest funkcjonalny i wyglada na dosc bezpieczny.
freeware ma sie rozumiec

piątek, marca 02, 2007

subedit

dawno nie zagladalem a tu prosze - nowy adres strony, nowa wersja [z grudnia. w koncu!], i latka dla vista (:

NDAS - fajna propozycja

... choc droga. w zasadzie dla malych/srednich firm, bo koszt - 14ooPLN to na zastosowania domowe ciut przyduzo. aczkowiek warto sobie poczytac tu, albo tu