wtorek, lipca 31, 2007

kompaktowanie vhd - hmmm...

ot tak ciekawostka:
mialem vhd z w2k3. mial 3,2GB wiec postanowilem go skompresowac
po defragmentacji wewnatrz guesta wielkosc wzrosla do 5,1G
po odpaleniu precompactora a nastepnie kompaktowania, plik zmniejszyl sie do 3,9GB..

no i zaoszczedzilem, taka jego mac... ): 1h roboty i a plik spuchl. najs.

poniedziałek, lipca 30, 2007

Imagination

niedziela, lipca 29, 2007

koniec linksys?

jakis czas temu toczylismy debate na temat linksysa ze znajomymi - oczywiste wydawalo sie, ze brand taki jak linksys jest potrzebny, zeby zaspokoic nisze uzytkownikow domowych/malych firm [SOHO/SMB]. a tu taki news... linksys bedzie zastapiony inna marka, bardziej kojarzona z cisco. niech zgadne ... czy to bedzie cisco-linksys? (;

sobota, lipca 28, 2007

piątek, lipca 27, 2007

Open Source at Microsoft

Od jakiegoś czasu słychać tu i tam o aliansach M$ z OSI, powstał portal M$-openSource. Teraz jeden z menadżerów M$ ogłosił, że czas na włączenie Shared Source Licenses do OSI.

Popieram, ale zobaczymy jakie będą tego efekty.

Kilkaset projektów stanie sie otwartych??

I przy okazji: http://www.codeplex.com

SysAdmin DAY

Szalenie mi miło, że właśnie dzisiaj mogę dołączyć do grona w-files. Dzień wyjątkowo szczególny, bo dziś jest SYS Admin DAY, czyli jedyny dzień w roku, kiedy admini chodzą i się smieją do siebie, a użytkownicy jak zwykle nie wiedzą, o co chodzi. Wszystkim adminom życzę tylko planowanych restartów, drożnych szkieletów i poprawek do wszystkich błędów systemowych. Poza tym czasu na przeszukiwanie netu i utrzymanie statusu "mistrza trzecich rozwiązań"*. Najlepszego!

"If you can read this, thank your sysadmin!"

*kiedyś to wytłumaczę ;)

technetowe RSS

**UPDATED
do tej pory trzeba bylo snuc sie po blogu. teraz mozna zasubskrybowac

vista mi sie popsula

..czyli zaczela dzialac dobrze. od kilq dni [2? 3?] zaczela mi normalnie dzialac siec - bez 2min opoznienia. od razu po wyjsciu z hibernacji, wlaczeniu etc, zaczyna sie laczyc. sprawdzilem wszystkie ostatnio instalowane patche i poza office'owymi z 17.vii jest kilka patchy z 11.vii. zaden nie zdaje sie miec wplywu na siec, nie mowiac o tym, ze to bylo 2tyg temu. jedyny szczegol jaki *moze* miec wplyw, to krotka notka w http://support.microsoft.com/kb/935280, ktora poprawia
'application compatibility' i znajduje sie tam informacja o poprawkach dla 'Deterministic Network Extender (DNE) Driver - 3.12.2', ktory jest wykorzystywany przez rozne aplikacje...
jedyna zmiana jaka kojarze z tego okresu to... odinstalowanie netmon3.o i instlacja 3.1 - trzeba bedzie to w wolnej chiwli przetestowac. lubie jak mi sie tak psuja rzeczy! (:

czwartek, lipca 26, 2007

nie-publiczne hotfixy z automatu

automaty do coli czy do kawy juz sa. brakowalo automatu do niepublicznych hotfixow, ktore wymagaly pracochlonnej korespondencji z emesem, co, po co, dla czego itepe. teraz linka do hotfixa mozna dostac z automatu bez koniecznosci dlugotrwalych dysqsji

welcome on w-files (:

juz od jakiegos czasu myslalem o zmianie formuly - blog ten nie ma charaktru prywatnego, tylko raczej IT wiec duzo ciekawsza forma byloby urozmaicenie. i tak do bloga dolaczyl cabi, zachowujac cabita na rzeczy bardziej OT i priv.
WITAM! (: i mam nadzieje, ze newsy dostarczane przez cabiego beda robic trche zamieszania.

w krotce powinien dolaczyc rowniez kojn, ktory jak mniemam doda do w-files wiecej luzu i dowcipu (:

jesli sa osoby chetne dorzucic sie rowniez - zapraszam do wspolpracy.

statystyki

raz na jakis czas warto zerknac w statsy - tzw. 'swiat w liczbach' wyglada troche inaczej q:

środa, lipca 25, 2007

proces monitor 1.2

dostepna jest nowa wersja monitora

...a kiedy bedzie nowy pexplorer? ):

caly przemysl komputerowy jest zawiedziony vista

a wiec juz nie tylko placzacy malkontenci-admini twierdza, ze jest z nim cos nie wporzadq - jak to jakis lamus napisal zachwalajac dupne aero i podniecajac sie, ze zainstalowal system i mial wszystkie sterowniki.
co prawda krotko ale dobitnie stwierdza szef acera: 'vista to niewypal'.

tak dlugofalowo - byc moze vista odegra role nawozu [i tak wszyscy ja z nim porownuja (; ] dla windows 7 - nie bedzie juz tak drastycznych zmian w kernelu/metodologi/architekturze dzieki czemu wykwitnie nowy, lepszy system, z dorobkiem aplikacji i sterownikow, ktore przestana sie zawieszac i zaczna dzialac.

ps. mi np. do tej pory nie dziala 'mailto' z innym klientem niz outlook - w jakis automagiczny sposob jest to zablokowane. co za troska, zeby nie istalowac nieopowiedniego oprogramowania! dzieki!

cabit

jedno z moich zrodel informacji ma teraz wlasnego bloga...

windows home server tuz, tuz

wkrotce premiera WHS - windows home server, czyli dystrybucji dla uzytkownikow domowych/malutkich firemek. mozna na nim [o ile dobrze zrozumialem] zalozyc do 1o userow. niestety guide i FAQ, ktore jest na stronie jest dla userow a nie dla adminow i na najprostrze pytania odpowiedzi nie znalazlem, moge sie tylko domyslac z enigmatycznych (czy. marketingowych) opisow z guidea, w zwiazq z czym ponizsze stwierdzenia nalezy traktowac nie jako wiazace. poprawki mile widziane (: :


  • czy jest AD? - nie to jest system dzialajacy w workgroup'ie. a wiec mapujac katalog trzeba wpisac user/pass.
  • media center/NDAS vs WHS - WHS jest narzedziem o wiele potezniejszym niz media center, nie mowiac o systemach NDAS/DAS. calosc sily tkwi rzecz jasna w interfejsie i sposobie korzystania - w koncu jest to normalny system. zainstalowany jest na nim IIS i strona zarzadzania wszystkimi uslugami. dzieki temu dyski mozna mapowac lub dostawac sie zdalnie via WWW.
  • co z bezpieczenstwem? - standardowo jest wymuszenie zlozonych hasel a dostep zdalny do www jest po SSL. to jesli chodzi bezpieczenstwo wszyskto co mozna znalezc. pewnie wlaczony jest firewall, a poniewaz jest to w2k3 R2 to jest to firewall dla ruchu inbound.
  • a bezpieczenstwo od strony fizycznej? - to jest jedna z najbardziej reklamowanych cech systemu - automatyczne backupy, latwy sposob odzyskiwania, mozliwosc duplikacji share'ow, jesli sa dwa dyski to sharey beda duplikowane na oddzielnych dyskach, mozliwosc dodawania dyskow wewnetrznych i zewnetrznych - co suma sumarum daje calkiem fajne centrum przechowywania danych w domu.

instalowac jasna sprawa nie instalowalem - troche nie moj target poki co, ale produkt wydaje sie byc ciekawy. coraz wiecej osob ma notebooki, coraz wiecej danych przechowuje sie w postaci cyfrowej... na opinie userow trzeba jeszcze chwile poczekac. premiera ma byc na przelomie sierpien/wrzesien, czyli niedlugo.
WHS blog

wtorek, lipca 24, 2007

opera 9.22

ze wzgledu na pojawienie sie krytycznej luki w operze, zalecany jest jak najszybszy upgrade do opery 9.22

registerfly is dead

jakis czas temu godaddy przejelo registerfly. niby nic - news jak kazdy inny ot - firma przejela firme. tyle, ze jako odbiorca jestem zawiedziony sposobem w jaki zostalo to przeprowadzone - ot w pewnym momencie przestaly dzialac moje domeny ): i tak urbanguerilla.info i dezinformacja.info - nieistnieja. co wiecej, sa zablokowane i nie mozna ich odqpic. tak sie nie robi - po pierwsze subskrypcja byla zaplacona a zdaje sie, ze trzeba bedzie je odqpic - po drugie migracja powinna byc gladaka, wraz DNSami..
tego rodzaju akcje sa poza moja zdolnoscia rozumienia - ale efekt koncowy jest dla mnie bardzo.. niemily.

ciekawe tak btw czy w takim razie nie mozna wyszukac najpopulatniejszych domen przetrzymywanych przez registerfly i upolowac je tuz po zwolnieniu? niezly szwindel

nokia n8oo na debianie

nokia na debianie? niezle. 8oox48o - to juz rozdzielczosc z jakiej mozna nawet rdesktopa odpalic. skype i karta wifi - mozliwosc dzwonienia za free.. suma sumarum - gadzet warty uwagi..chociaz sugerowana cena €4oo jest troche porazajaca. w koncu nie ten badziewny symbian...
no i oczywiscie opera on board (:
technicals

roadmapy microsoft

kiedy beda nastepne produkty? np. Windows 7 w 2o1o, SP1 dla vista juz w listopadzie, a wiecej mozna doczytac tutaj

kopiowanie w windows

kopiowanie/przenoszenie zawsze bylo owiane mgielka tajemnicy - z wersji na wersje przenoszenie pewnych atrybutow zachowywalo sie inaczej. przyklad: kopiowanie pomiedzy katalogami powoduje, ze plik kopiowany bedzie mial uprawnienia dziedziczone z katalogu DO ktorego jest kopiowany. a przy przenoszeniu? ano zalezy od:
- czy jest to ta sama partycja czy inna
- czy jest atrybut kodowania EFS
- ktora to jest wersja windows - 2k/xp+
a dzis trafilem na jeszcze jedna ciekawostke - dziwne daty. testowane na vista:
w zwyklym katalogu zapuscilem xcopy /e * c:\temp2. po sprawdzeniu dat - niektore katalogi mialy daty source, niektore dzisiejsza. okazalo sie, ze te z data source, to katalogi puste.
wynika to najprawdopodobniej z dat 'create' i 'modify' - gdzie dla katalogu nagranie pliku rownoznacze jest z modyfikacja daty 'modify' ktora jest wyswietlana.

tak czy inaczej ciekawostka

poniedziałek, lipca 23, 2007

środa, lipca 18, 2007

piątek, lipca 13, 2007

DX1o na XP

krociotki art, w ktorym autor dosc dosadnie wypowiada sie na temat zarowno polityki emesow co do propomocji visty [tutaj poprzez zmuszanie do upgradeu z powodu braq mozliwosci instalacji DX1o na XP] jak i technicznych aspektow calej sprawy.

bardzo mi sie podoba nazwa dla visty - ME II (: idealnie trafia w sedno tego, czym vista sie stala. ciekawe czy dalsza historia rowniez bedzie podobna...

ADExplorer

pojawilo sie nowe, ciekawe narzedzie dla administratorow - ADExplorer. tool jest polaczeniem ADSIEdita ze Schema Editorem. z krotkich testow:
- wprowadzanie danych jest latwiejsze, bo nastepuje automatyczna konwersja [np. 0 na false dla boolowskich, obsluga integer8 etc]
- pozwala na podlaczenie sie do kopii ntds.dit ze snapshotu - to duze uzupelnienie dla w2k8 gdzie pojawiala sie mozliwosc snapshotowania AD. uprosci to procedury operacji na backupie bazy
- od razu udalo mi sie wygenrowac blad - po pierwsze pozwala na zalozenie dowolnego typu obiektu [adsiedit ladnie pokazywal obiekty dozwolone dla danego kontenera], a kiedy probowalem zalozyc - pomimo, ze byl prawidlowy ciagle wypisywal 'nazwa musi zaczynac sie znakiem ='. i tak w kolko.. probowalem zalozyc obiekt msDS-PasswordSettings

ogolnie jest ciekawa propozycja uzupelniajaca... a wkrotce mysle zastepujaca czesc przestazalych narzedzi (:

czwartek, lipca 12, 2007

?

środa, lipca 11, 2007

poczatek konca microsoft [he?!]

nazwiazujac do poprzedniego posta, oraz do faktu, ze poajwila sie po wielkich bolach nowa wersja GPL - v3, znalazlem krzykliwy art, w ktorym tworca antycypuje poczatek konca microsoftu. troche drazniacy, ale zarazem prowokacyjny styl, gdzie autor co chwila 'stawia sie na miejscu microsoftu' zupelnie jak by to byla mala firemka, ktora nie ma planow na rozwoj. art przesadzony imho bardzo mocno, ale jako osba zerujaca na microsofcie [przekwalifikowanie sie na linuxa troche by mi zajelo..] w sensie zawodowym, wole zwrocic uwage na rozne scenariusze, zeby nie obudzic sie z reka w nocniq.

i szybka riposta

linux sie dzieli

najwiekszym problemem w swiecie linnuxowym jest roznorodnosc.... [ktora jest rownoczesnie jego sila]. jednak ilosc wersji/dystrybucji zarowno na poziomie systemu jak aplikacji jest zbyt wielka dla przecietnego [czy nawet wybitnego] usera. ostatnio podpisana umowa z novellem zaowocowala kolejnymi umowami z linspire i xandrosem oraz sprzeciwem i krytyka ze stron innych dystrybucji. i tak juz niezle podzielony swiatek pingwinow ulega kolejnemu rozkladowi...

singularity - kolejna odslona

juz o systemach dzis bylo wiec do kolekcji - juz jakis czas temu pojawil sie news, ze emes pisze nowy system operacyjny - sigularity. nalezy sie kilka slow wyjasnienia, poniewaz pierwsze skojarzenie jakie sie nasuwa to 'zastepca windows?'. nie. prawie na pewno nie. system jest rozwijany jako 'zabawka' w celach testowo-exploracyjnych i nie ma na celu byc nastepca. mozna sie spodziewac, ze efekt prac zostanie zastosowany tu-i-owdzie. warto jednak zerknac na pomysl, jaki kryje sie za tym projektem. o ile sam doqment jest mocno developerski i w calosci przydatny osobom mocno siedzacych w temacie, jednak jak zwykle mozna ograniczyc sie do przejrzenia i przeczytania ostatniego rozdzialu 'conclusions'. a znalezc mozna tam miedzy innymi:
"The Singularity project deprecated two priorities important to
most successful operating systems: high performance and
compatibility with previous systems. Singularity has always
favored design clarity over performance. At most decision points
Singularity attempted to provide "good enough" performance but
no better. In some cases, such as communication micro-
benchmarks, Singularity significantly out-performs existing
systems. This performance is a pleasant side effect of architecture
and design decisions motivated by a desire to build more
dependable systems. "

longhorn reloded - oldies

czemu oldies? a jaka nazwe wymyslec dla spoznionego newsa czy juz nie-newsa? NNAM? [not-news-any-more? huehue]. w kazdym razie...
jakis czas temu pojawil sie projekt longhorn reloded - wersja przerabiania z ktoregos z buildow i rozwijana przez hobbystow. na jakims blogu znalazlem wpis informujacy o projekcie z jakze antycypujaca trescia iz "Osobiście uważam że jego żywot skończy się tak szybko jak jego powstanie, a czas którzy twórcy poświęcają na modyfikacje, mogliby przenaczyć na coś innego."

i tak zywot projektu sie skonczyl. a szkoda. moze vista reloded okazalaby sie tym, na co przez te kilka lat czekalismy...

nie tylko windows!

znalazlem niezwykle ciekawy art o darmowych systemach operacyjnych. o tyle ciekawy, ze prezentuje je krotko-zwiezle-i-na-temat przy okazji sugerujac [czasem niszowe] zastosowanie. mozna dowiedziec sie kilq ciekawostek dotyczacych systemow operacyjych a contiki sam w sobie jest ciekaostka - system operacyjny z pelna implementacja stosu TCP i wielowatkowosci z wywlaszcaniem ktorego minimalne wymagania to 2KB RAM 4oKB ROM !!

polecam lekture!

joost - krotka opinia

w koncu potestowalem jakis czas VoD w postaci joosta. krotka recka:


  • pomysl 1o/1o
  • interfejs aplikacji 8/1o - w sumie ciezko sie o cos przyczepic, ale jest intuicyjny, prosty, w sumie robi to, czego sie od niego oczeqje. za krotko jednak testowalem i nie sprawdzalem zaawansowanych mozliwosci [ktorych tak btw nie znalazlem-nie za wiele sie tam ustawia] wiec mimo wszystko na 1o to musi jeszcze popracowac q:
  • szybkosc/plynnosc >5/1o - tak enigmatycznie, bo wiadomo - wiele zalezy od lacza. szczesliwie korzystam raczej z bardziej lepszych laczy [jak na polskie warunki... bo mazenia o gigabicie MAN w wie to mzonki. tak btw to ostatnio pojawil sie news, ze maja wydac 1o-2o... nie chce sklamac, ale chyba 1o-2o milionow € na osieciowanie wawy... w WiFi! chyba jednak taniej a lepiej byloby dogadac sie ze SPECem czy STOENem i wykorzystac ich infrastrukture i zrobic swiadlowodowy internet w calym miescie - i tylko w wyznaczonych miejscach hotspoty i kioski z internetem. no ale co ja tam wiem o sieciach...]
  • ilosc dostepnych kanalow/programow 1/1o - na razie bardzo slabiutko. kilka programow-na-krzyz na kazdym z nich kilka dostepnych 'filmow'. poki co raczej zeby zobaczyc, chwile sie pobawic, bo przydatnosc przy tej mozliwosci wyboru jest bliska zeru.

mam nadzieje, ze projekt bedzie sie rozwijal i oferta bedzie sie poszezala, bo idea mi sie bardzo podoba! zyczylbym sobie jeszcze kanaly nadawane w HD q:

microsoft nie spi i odpowiedzial wlasnym projektem microsoft tv. co prawda z demowki wyglada tak, jak by to byla oferta 'telewizji cyfrowej' na XBox, ale robi wrazenie - masa kanalow, HD TV, masa uslug dodatkowych... tylko czy ktos to widzial w praktyce? ciekaw jestem bardzo czy warto sie tym zainteresowac [czyt. czy to wogole bedzie dostepne w polsce - bo chociaz internet nie ma granic, to jednak czesto okazuje sie, ze jednak ma q:]
z tego co mi sie udalo dowiedziec [nie potwierdzalem - moze ktos ma jakiegos linka?] to joost jest pisany przez zaloge skype, a skype ponoc jest qpiony przez google [?]. robi sie ciasno w internetowym swiatq. na scenie w wiekszosci technologii pojawiaja sie dwie firmy.

Digital Dark Age

taki sobie news, iz microsoft pomaga w konwersji danych do formatu odczytywalnego - poniewaz dane zapisane w starych formatach, czesto sa problematyczne ze wzgledu na to, iz technologia sluzaca do ich odczytu juz nieistnieje... cytujac za niejakim gordonem frazerem: "We are facing the challenge of a digital dark age and have to make sure it does not happen."

niesamowite. wydawalo mi sie, ze jestem mlody a jak tak pomysle... to dinozaury spotykam jeszcze - ja jestem gdzies tuz za epoka lodowcowa. pierwszy komp na jakim pracowalem [piszac w LOGO] to polski bosman 8 i pamietam jak podlaczyli gophera w palacu mlodziezy. wtedy to bylo ekwiwalentne do www/ftp/news a teraz nikt nawet nie zna tego protokolu [chociaz sajty wciaz istnieja]. a wiec pierwsze wordy i excele na w1.o czy nawet w3.11 to juz epoka sredniowiecza. DARK AGE. imho od 2ooo roq mozna liczyc ze rozpoczal sie renesans (: nazwa ekpoki jaka bedzie za 2o-3o lat jest totalnie nie do okreslenia q:

środa, lipca 04, 2007

any video converter

podeslany link do programu konwertujacego pomiedzy roznymi formatami. nie testowalem, ale program jest za free a reklamuje sie ostro:
"Don't buy any video converter before trying Any Video Converter!

There is open source software to perform almost every task for video conversion. But if you are one of these windows users who are looking for an All-in-One video converting tool with easy-to-use graphical interface, Any Video Converter provides just that, allowing you to effortlessly convert video files between every format, for FREE!"

niedziela, lipca 01, 2007

OT: bogactwo

jak bogaty jest bill gates? zarabia $25o na sekunde. czyli jesli upadnie mu banknot $1ooo to nie musi sie po niego schylac - bo jesli operacja podniesienia go zajmie mu 4sec to juz zarobil to spowrotem. jeszcze kilka wyliczen mozna znalezc tutaj.

kazdy chyba mazyl sobie jakby to bylo byc tak cholernie nieprzyzwoicie bogatym. zastanawialem sie co bym robil, jak zyl - najblizej moich pomyslow jest drugi z zalozycieli emesow paul allen, ktory laduje kase w rozwoj technologii, ktora pozwoli czlowiekowi poleciec w kosmos. niewatpliwie ladowalbym w to kase po sam koniec, lacznie z budowa stacji na ksiezycu, a jesli dlugosc zycia by wystarczyla i na marsie. lem twierdzi, ze szanse 'zaplodnienia' swiata. niezbyt optymistycznie. ale to jedyny sens istnienia ludzkosci... inaczej wszystko byloby bez sensu. druga skrajna opcja jest hedonizm - niewatpliwie zycie wygladaloby super, tylko pewnie nie potwaloby zbyt dlugo, tonac w nalogach i przyjemnosciach szybko odplynalbym w niepamiec... szkoda byloby zmarnowac taka wladze i takie mozliwosci pograzajac sie w odchlani doznan.
...mam nadzieje dozyc czasow, kiedy bilety na loty orbitalne beda w moim zasiegu... przynajmniej zobaczyc ziemie z perspektywy, poczuc wielkosc i malosc rownoczenie... ilez to razy snilem o ogromie pustki wszechswiata, o wyjscu w skafandrze poza statek i wchlonieciu tej nieskonczonosci...


***
wracajac na ziemieni - w kazdym razie szkoda, ze tego rodzaju arty podaja plaskie durne informcje dla motlochu jaki to bill nie jest bogaty. a ja bym np. wolal sie dowiedziec wlasnie co on z ta kasa robi bo ze jest jakas fundacja, chyba nie jedna, to mi sie o uszy obilo. tytul sugeruje, ze cos o billu mozna sie dowiedziec, a tak na prawde nie ma nic. chetnie przeczytalbym jakim jest czlowiekiem, jakie projekty poza emesem prowadzi, jak wykorzystuje wladze ktora posiada - a z taka gotowka wydaje mi sie, ze wieeeeeeele moznaby zmienic. niewatpliwie rodzine chroni dobrze [oplaca wszystkie brukowce na swiecie?] bo o jego synu czy zonie nie slychac za wiele q: .
co robia ci wszyscy bogacze i czemu nie zmieniaja swiata? czemu nie slychac o ludziach, ktorzy zaplacili za koniec wojny, rozwiazali jakies konflikty? na durnych odmozdzajacych MTV czy innych pojawiaja sie informacje jakiez to wielkie jachty sobie buduja i druzyny pilkarskie qpuja... czy na prawde sa tak prozni, ze fundacje sluza wylacznie do prania pieniedzy, czy nikt nie wykorzystuje tej wladzy jakos bardziej pozytywnie? moze dla tego nie jestem bogaty - naiwni sie do tego nie nadaja.

kilka trickow z google search

8min prezentacja w ktorej pokazane jest kilka ciekawych trickow do wyszukiwania. wiekszos jest znana, ale mimo wszystko link warty uwagi (: